Dostaje od Was często zapytania z różnych kanałów o to jakie buty do biegania wybrać. Ceny tego typu obuwia są bardzo wysokie więc decydując się na kupno chcemy, żeby biegało się nam komfortowo. Jednakże bez podstawowych informacji na temat budowy naszej stopy jak i przeznaczenia ciężko jest wybrać te idealny spośród szerokiej oferty na rynku. Zanim wybierzemy właściwe buty należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:
- ile kilometrów pokonuje tygodniowo?
- czy biegam po ulicy czy w terenie (np. las)?
- ile ważę?
- jaki mamy charakter stopy?
- czy biegam dla zdrowia czy przygotowuję się pod zawody?
- jaki mam rozmiar stopy?
Pokonywany tygodniowo kilometraż jak i teren mają duży wpływ na dobór obuwia. Producenci w swoich ofertach posiadają obuwie specjalnie przygotowane pod odpowiednie podłoże. Buty przystosowane to treningów na podłożu miękkim, gruntowym (lasy, wydmy) mają specjalny bieżnik zwiększający przyczepność na „ruchomym” podłożu. Natomiast jeśli biegamy wyłącznie po chodnikach asfaltowych, brukowanych lepiej zainwestować w obuwie tzw. szosowe. Jest ono znacznie lżejsze i bardziej elastyczne od odpowiedników przeznaczonych na leśne ścieżki.
Pronancja, Neutral, Supinator
Co tak naprawdę oznaczają powyższe pojęcia? Jest to nic innego jak sposób ułożenia stopy podczas kontaktu z podłożem.
Stopa pronująca
Jest to najczęstszy typ budowy stopy. Podczas biegu stopa przetacza się do wewnątrz ciała i ma styczność z podłożem na prawie całej jej szerokości. Silna pronancja zwana jest płaskostopiem. Patrząc od tyłu na stopę widzimy iż ścięgno Achillesa jest odchylone do wewnątrz ciała. Buty dla takiej stopy powinny posiadać wsparcie od wewnętrznej części.
Stopa supinująca
Podczas biegu stopa przetacza się po zewnętrznej krawędzi i w mniejszym stopniu ma kontakt z podłożem. Buty dla takiej stopy powinny posiadać wsparcie od zewnętrznej krawędzi.
Stopa neutralna
W tym przypadku ciężar ciała jest rozłożony równomiernie na całej powierzchni stycznej z podłożem – począwszy od pięty aż po wybicie palcami. Patrząc od tyłu na stopę widzimy, iż ścięgno Achillesa ustawia się w linii prostej. Osoby z taką stopą powinny wybierać obuwie z amortyzacją ale bez stabilizacji.
Waga biegacza
Ten czynnik powinny brać szczególnie pod uwagę osoby posiadające nadwagę. Jest to bardzo ważne, gdyż zwiększona masa ciała tworzy dodatkowe obciążenia stawów, a to powoduje zwiększoną skłonność do kontuzji. W tym przypadku buty do biegania powinny posiadać dodatkową amortyzację w postaci mocniejszej pianki w środkowej części podeszwy.
Rozmiar obuwia
W trakcie biegania stopa przesuwa się w bucie o kilka milimetrów. Duży palec musi mieć swobodę dlatego kupuj buty rozmiar lub nawet półtora rozmiaru większe niż buty do chodzenia na co dzień. Dzięki temu unikniesz pęcherzy i czarnych paznokci.
Dobór odpowiedniego obuwia do biegania nie jest łatwą sprawą. Warto jeszcze pamiętać o dwóch istotnych czynnikach. Ludzkie stopy nie są równe. Jedna zawsze jest nieco większa od drugiej dlatego dopasuj rozmiar do dłuższej stopy. Drugim dość istotnym elementem jest to iż stopa w miarę upływu dnia nieco puchnie, z tego powodu kupuj buty w godzinach popołudniowych.
Biorąc od uwagę powyższe aspekty zmniejszysz do minimum ryzyko złego zakupu. Buty do biegania to podstawowy sprzęt każdego biegacza. Dobry wybór gwarantuje, iż treningi będą znacznie przyjemniejsze i ograniczymy wystąpienie kontuzji.